TIKLA
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/edkirtasiye?ref=hl
  • https://plus.google.com/b/106886206509708574199/106886206509708574199/posts
  • https://twitter.com/egitimdunyamiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret1365886
ANKET
Sizce Eğitim Sisteminin En Büyük Eksikliği Nedir?
Site Haritası
REKLAM4
reklam5
REKLAM2
REKLAM1
REKLAM

SATRANÇ OYNAMA TEKNİKLERİ

Soru 2. Satrançta Taşlar Nasıl Hareket Eder?
Satranç tahtasında toplamda 32 adet taş vardır. Satranç nasıl oynanır? bunu öğrenmeden önce bu taşların nasıl kullanıldığını bilmemiz şart.Öncelikle taşları tanıyalım.

Taşlarımızı gördünüz , şimdi oyun tahtamızı görelim.

ahsap satranc tahtasi ve saat Satrançta Taşlar Nasıl Hareket Eder?

satranç nasıl oynanır , satranç tahtası

Satranç tahtası 8×8 lik toplam 64 kareden oluşmaktadır. Bir beyaz bir siyah devam etmektedir. İlerde notasyon öğreneceğiz. Notasyon satrançta maçların kayıt edilmesi amacıyla tutulmaktadır. Bunu kolaylaştırmak için yatay ve dikey numara ve harflendirme mevcuttur. Dikey olarak harfler yatay olaraksa numaralar mevcuttur. Oyuna başlangıç şeklimiz resimdeki gibidir. Çok sık karıştırılan birşey.Satrançta oyuna başlarken vezir ve şah nerde bulunur?Vezir her zaman renginde durur arkadaşlar beyaz sanız beyazda siyahsanız siyahta.

Taşlar nasıl hareket eder?


Şah: 1 Kare yanında her tarafa gidebilir tabi ki rakibin kontrolünde olmamalı ve boş olmalı. Eğer kontrolsüz bir rakip taşı varsa onu yiyebilir.

Kale: Dikey ve yatay düz istediği kadar gidebilir ama herhangi bir taşın üstünden geçemez.

Fil: Fillerimiz oyuna beyazda ve siyahta başlar bunlar bulunduğu çaprazda istediği kadar gidebilir ama fillerde herhangi bir taşın üzerinden atlayamazlar.

Vezir: Vezir kale ve filin yaptıklarını yapabilir , oyunun en güçlü taşıdır. O da hiç bir taşın üzerinden atlayamaz.

At: Sanırım anlatması en zor taş bu. At L çizer. Nasıl olduğunu biraz açıklayayım. L nin kısa kenarı 2 kare uzun kenarıda 3 kare olarak düşünün atınız bu şekilde L çizebilir. Başka taşların üzerinden atlayabilir.

Piyon: Oyunun belki en değersiz taşı olarak görebilirsiniz ama piyonlar ilk başta 2 kare ilerleyebilir , çapraz yiyebilir ve de en son haneye kadar ilerlerse istediği taşa dönüşebilir.(Vezir dahil)

Satranç %100 bir taktik oyunudur. Satranç oyunu diğer masa oyunlarında olduğu gibi anlık hamleler ile düşünmeden oynanmaz. Tam tersi üzerinde düşünülür ve bir kaç hamle sonrası tahmin edilir. Aynı zaman rakibinin bir sonraki hatta sizin hamlelerinizden sonraki hamlelerini de tahmin ederek rakibinizi yenebilirsiniz.

Satranç taktikleri ile ilgili aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.
Yorumlar - Yorum Yaz


 TIKLA