TIKLA
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/edkirtasiye?ref=hl
  • https://plus.google.com/b/106886206509708574199/106886206509708574199/posts
  • https://twitter.com/egitimdunyamiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret1364383
ANKET
Sizce Eğitim Sisteminin En Büyük Eksikliği Nedir?
Site Haritası
REKLAM4
reklam5
REKLAM2
REKLAM1
REKLAM

Web Tasarımının Püf Noktaları

Web Tasarımının Püf Noktaları

webtsarım

Merhaba Arkadaşlar,

Web tasarım işine başlamadan önce bu işte eğitim almış birçok kişinin yazmış olduğu  makalelerden okuyarak kendimizi geliştirmeliyiz. Böyle yapınca da herkesten 1-0 önde  başlıyorsunuz demektir. Bizde bu makaleyi hazırlayarak sizlere bir nebzede olsa yardımcı olmak istiyoruz. Bu yüzden bu makeleyi sizlerle paylaşmak istedim.

Amacım sizi tasarımda sadeliğe götürmek, bilgiyi en iyi şekilde sunmaktır. Çünkü tasarımın yanında içerik bir web sitesi için en önemli şeydir.

1. Sitenin içeriğine göre,  tasarım renkleri ve yazı tipini  kullanmak en doğrusudur. Çoğu web tasarımcının en fazla yaptığı hatalardan birisi, içeriğe, yanlış tasarım ve renkleri seçerek başlamalarıdır. Bu yüzden tasarımdan önce yapmaya çalıştığınız siteye benzer siteleri gezip fikir almanızda yarar vardır.

2. Siteye giren kişiler öncelikle içeriğe önem verirler,bu yüzden sitede kullanılan içerik kısa,öz ve anlaşılır olmalıdır. Uzun metinler kullanmanız kişilerin sitenizde uzun süre kalmasını sağlamaz aksine sitenizden uzaklaştırır ( Türkiyede kitap-gazete okuyan kişi sayısı ne kadardır, sizce ). Eğer öyle bir içerik eklemek durumunda kalırsanız, arada başlıkları kalın veya italik olarak belirleyebilirsiniz. Yada içerikle alakalı resimler kullanabilirsiniz.Bu kullandığınız  o içeriğin daha anlaşılı olmasını sağlayacaktır.

3. Sitenin tasarımında kullandığımız yazı tipinin türkçe karakterler barındırıp barındırmadığına dikkat edin. Bazı yazı tiplerinde (ç,ş,ü,ö,ğ,ı)bu karakterler olmadığından sitenizde güzel durmayacak ve yazılarınız okunamayacaktır.

4. İçerikte kullanacağınız resimlere alt= parametresini kullanarak isimler verin.( Biliyorsunuz Google’da görsellerde arat kısmı bulunmaktadır, böylece görseller tarafından da sitenize erişilebilir.)

5. Sitede çoknfazla animasyon ,resim, video ve reklam bulundurmayın. İçeriği ön planda tutunki zaten kullanıcı sayısı arttığında değişikliğe gidersiniz.Öncelikli içeriğinizi güncel tutmak olsun.
Browser: İnternete girmemizi sağlayan programlardır.Örnek : MOZİLLA,İNTERNET EXPLORER,CHROME

Php /Asp : Web sitesi yapımında kullanılan yazılım dilleridir.

Host/Hosting: Web sitenizin dosyalarını barındıran alan.

Domain: Bu alanın ismi. Yani sitenizin ismi.

FTP: Bu dosya işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için gerekli araç” yani bilgisayarda yapmış olduğunuz dökümanların internet ortamına atmak için kullandığımız protocol, DOSYA TRANSFER PROTOKOLÜ. Filezilla  programıyla biz bu işlemi gerçekleştireceğiz .

Admin: Bu web sitenin yöneticisidir. Web siteyi yöneten kişilerin o sitedeki ismi Admin’dir.

Blog: Web günlüğü diyebiliriz. Paylaşım sağlar. Bunun biçilmiş kaftanıWordPress’tir.


www.omerbozalan.com sitesinden alıntıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz


 TIKLA