TIKLA
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/edkirtasiye?ref=hl
  • https://plus.google.com/b/106886206509708574199/106886206509708574199/posts
  • https://twitter.com/egitimdunyamiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret1364386
ANKET
Sizce Eğitim Sisteminin En Büyük Eksikliği Nedir?
Site Haritası
REKLAM4
reklam5
REKLAM2
REKLAM1
REKLAM

HABER METİNLERİ


KADINLAR AMA ERKEKLER KAZANDI

   Okulumuzda geçtiğimiz hafta yapılan, “Toplumun ilerlemesinde kadınlar mı, erkekler mi daha önemlidir?” konulu münazara yarışması sonuçlandı. Erkekleri savunan grupta bulunan Nihal T, Serranur B, Şeymanur P ve Fatma Hilal K birinciliği finalde kaçırdı. Bundan önceki tüm rakipleri karşısında galip gelen bu takım, birinciliği kaçırma konusunda pek de üzgün değiller. Grup üyeleri: “Haklı olan kazandı çünkü kadınlar daha önemli.” diyerek kendilerini avutmaya çalışıyorlar galiba. Münazaranın tek jürisi olan Sema U da galibi belirlemekte çok zorlandığını ifade etti. Galip gelen takımı tebrik ediyor, grup üyelerine bundan sonraki münazaralarında da başarılar diliyoruz…

 

Nihal TEMİZER     8-EKRALLARIN SPORU

İstanbul’un en bilinen satranç turnuvalarından biri olan MEB okullar arası il birinciliği tamamlandı. 21 Şubat 2012 tarihinde başlayan ve 4 gün süren turnuvaya 450 öğrenci katıldı.

Maçların İsviçre sistemine göre değerlendirildiği turnuvada kazanan oyuncu 1 puan, kaybeden oyuncu 0 puan, berabere kalan oyuncular ise 0,5 puan almaktadır. Bu sistemde eleme yönteminin olmaması sporculara turnuva sonuna kadar maç yapma imkânı sağlamaktadır. Oyuncuların aldıkları puanlar toplanarak sıralama oluşmaktadır.

Yıldızlar, küçükler ve gençler kategorilerinin içinde bulunduğu turnuva 24 Şubat 2012 tarihinde yapılan ödül töreni ile sona ermiştir. Buna göre küçükler kategorisinde Bilgen SAZCI, yıldızlar kategorisinde Tibet Kağan ÖZGÜR, gençler kategorisinde de Cem GÜNDOĞAN birinci olmuştur.

Yıldızlar kategorisinde okulumuzu temsil eden Mehmet YANAR’ın 3, İbrahim Ethem GÜR’ün 8, Canberk Hakan GÜRBÜZ’ün 10. olduğu bilgisi edinilmiştir. Kendilerini tebrik ediyoruz.

 

Mehmet YANAR     8-E

 

 

ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİREN BEYAZLIK

“Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” atasözünü yaşamakta olan İstanbul şaşkın. Tedbirsiz yola çıkanlar yine yolda kalırken, öğrenciler ise tatil yapmakta…

Meteoroloji uzmanlarının tahminlerine göre soğuk hava ve kar yağışı tüm Türkiye’de etkili olacak. İstanbul’da dün sabah vakitlerinden itibaren etkili olan kar yağışı, hafta sonu da sürecek. Ege bölgesi diğer bölgelere göre daha sıcak olmakla birlikte yağışlar devam edecek. Ankara’da da cumaya kadar sürecek olan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor. Doğu Anadolu’da 50 cm’yi bulan kar, Erciyes’te 45 cm ile sınırlı kalıyor.

Tüm bu olumsuz hava şartları karşısında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama gecikmedi. İstanbul, Ankara, Konya, Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Bolu, Düzce ve Doğu Anadolu’daki bazı ilçelerde okullar tatil edilmiş durumda. Yapılan açıklamalara göre de bu tatil biraz uzayacak gibi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uyarısı ise şu yönde: “Toplu taşıma araçları, mümkün olduğunca özel araçlara tercih edilmeli ve trafikte bilinçli davranılmalı.”

 

Gülnihal SELVİ     8-ESANTRAL PATLAMASI

Enerjika ülkesinin Elektrotin şehrinde, 20 Şubat’ta meydana gelen nükleer santral patlamasında, çalışanların 15’i ağır yaralandı. İlk taburcu olan çalışanla yapılan röportaja göre patlamanın birden fazla sebebi olabilir. Çalışanın patlama ile alakalı ifadeleri şöyle: “O gün santrale gidip radyasyon elbisemi giydim çünkü ana reaktör çekirdeğinin bakımını yapacaktık. Ama bilgisayarı kontrol edince çekirdeğin aşırı ısındığını ve izotopların dengesizleştiğini gördüm. Bu iki durum da ayrı ayrı, bir patlama için yeterliydi. Ayrıca sonradan öğrendiğime göre atık depolarında da sızıntı varmış. Bunların nasıl olduğunu sorarsanız benim tahminim, gece kontrollerinin yapılmadığı yönünde. Ve ayrıca tek sorun yaralılar değil. Atıklar patlamayla etrafa yayılmış durumda. Eğer temizlenmezse doğal yaşamda zaman içinde mutasyonlar olacak. Firma bu sorunu halletmeye çalışacak.”

Eğer bu çalışanın söyledikleri doğruysa doğamız tehlike altında. Umarız korkulan olmaz.

 

Furkan AYSAL     8-E


                                                      UFO GÖREN MASUM KÖYLÜLER

            Digar Köyü’nde geçtiğimiz hafta yaşanan ilginç olay, herkesi şaşkına çevirdi ama sonu komik oldu:

            Köyün ağası olan Abbas Bey, bir UFO gördüğünü iddia etti ve saat 3-4 gibi geldiklerini söyledi. Bölgeye gelen araştırma ekibi, herhangi bir görüntü bulamadı. Sonraki gün tekrar gördüğünü iddia eden Abbas Bey, araştırma ekiplerine durumu bildirdi. Bunun ne olduğunu merak eden araştırma ekipleri, olayın görüldüğü yerin yakınlarına giderken iki çocuğun frisbee -kapak fırlatma oyunu- oynadığını gördüler. Böylece olayın iç yüzü açığa çıkmış oldu. Ancak bu sonucun utancına dayanamayan köyün ağası köyü terk etmiş bulunmaktadır. Yakınları ondan haber alamadığı için endişeli bir bekleyiş içindeler.

            Abbas Bey’in bu olay unutulduktan sonra köye döneceği tahmin ediliyor.

 

İsmail AYDIN     8-A 

PARK SORUNUNA SON!

 

            Şimdi duyduğumuz habere göre otomotiv sektörüne damgasını vuracak yeni bir araba üretilmiş. Bu icat herkesi rahatlatacağa benziyor.

Bu, bir araba fakat normal bir araba değil. Bizim bugün yaşadığımız en büyük problemlerden olan park problemini çözecek bir araba. Peki, nasıl mı? Bu araç ile istediğiniz yere gidiyorsunuz sonra katlayıp dik hâle getiriyorsunuz. İşlem bu kadar basit. Böylece hem yerden hem zamandan tasarruf edebileceğiz.

Bu aracın yapımcılarından olan Tümer Soylu şöyle diyor: “Bu icadımızın çağın en büyük icadı olduğuna inanıyoruz. Park sorununu kesinlikle halledecek. Bu araç aynı zamanda çok hızlı ve çok küçük. Araç çok hızlı olmasına karşılık çok iyi bir fren sistemine sahip. Aracın üretimine 2015 yılında başlamayı düşünüyoruz.” Böyle konuşan Tümer Soylu, aynı zamanda aracın fiyatının çok pahalı olmayacağını belirtti.

 

Ebubekir TÜMER

8-C          


PLAYSTATİON MOVE TÜRKİYE’DE

Dünyaca ünlü Sony markası PS1, PS2, PSP ve PS3’ten sonra da ‘Playstation Move’u piyasaya sürdü.

Aslında PS3’ün farklı bir türü olan PS Move Türkiye’ye çok geç geldi fakat geç gelmiş olmasına rağmen halk tarafından büyük ilgi gördü.

PS Move’un çalışma şekli çok kolay. Eğer bir PS3’ünüz varsa hemen bir PS Move kamerası ve kumandası almanız yeterli…

PS Move şu ana kadar piyasaya sürülen birçok harekete duyarlı konsoldan çok daha iyi; çünkü diğerlerinde tamamen kumandaya dayalı bir hareket sensörü olmasına rağmen PS Move’de kumanda arka planda olup asıl önemli olan kamerada okunan oyuncunun yaptığı hareketler… Üstelik 3 boyutlu algılayıcı kamerası sayesinde hareket kısıtlaması da yok. Yani bu oyun konsolu çok ilgi görecek.

 

Ömer Faruk FURUNCU

8-C          

 


Yorumlar - Yorum Yaz


 TIKLA