TIKLA
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/edkirtasiye?ref=hl
  • https://plus.google.com/b/106886206509708574199/106886206509708574199/posts
  • https://twitter.com/egitimdunyamiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret1364385
ANKET
Sizce Eğitim Sisteminin En Büyük Eksikliği Nedir?
Site Haritası
REKLAM4
reklam5
REKLAM2
REKLAM1
REKLAM

MAKALELER

BİLGİSAYARIN ÇOCUKLARDAKİ ETKİSİ

Günümüzde çocuklar boş vakitlerini sokakta arkadaşlarıyla oynamak yerine evde bilgisayarla oynayarak geçirmektedir. Eskiden çocuklar boş vakitlerini sokaklarda arkadaşlarıyla beraber oyun oynayarak geçirirdi ve böylece enerjilerini boşaltır, sinirleri düzelir ve rahatlardı.

Şimdi ise çocuklar boş vakitlerini bilgisayar başında geçirerek saatlerce hareketsiz kalıyorlar, enerjilerini boşaltamıyorlar. Özellikle de saatlerce bilgisayar başında kalan, bilgisayar bağımlısı olan çocuklar bu durumdan çok kötü etkilenmektedir. Bilgisayar bağımlısı çocuklar gözlerini oyundan ayıramıyorlar ve hareketsiz olarak sürekli oyun oynuyorlar. Bu durumun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri oldukça fazladır. Örneğin çocuk hiç hareket etmediği için ve sürekli olarak bilgisayar başında abur cubur türü şeyler tükettiği için obez olabilmektedir. Daha birçok hastalık bu sebeple çocukları buluyor. Çocuklar bilgisayar başında enerjilerini boşaltamadığı gibi bu aletten gelen radyasyon, statik enerji gibi şeyler çocuğun vücudunda toplanıyor ve bu da çocuğu kötü etkiliyor. Çocuk sürekli bilgisayar başında oturup, bu tür şeyleri de vücudunda toplayınca sinirli ve içedönük oluyor. Çevresiyle iletişim kurmakta zorlanabiliyor. Oysa evde sürekli bilgisayar başında saatlerce hareketsiz oturmak yerine dışarıda arkadaşlarıyla beraber eğlenerek boş vakitlerini harcayan çocuk her zaman bu durumdan olumlu etkilenmiştir; çünkü sokakta oynayarak enerjisini boşaltan çocuk rahatlar ve sinirleri boşaldığı için de asabi olmaz. Evine geldiği zaman gayet sakin ve rahattır. Bilgisayar başında saatlerini geçiren çocuk ise sürekli gerilim içindedir ve sürekli asabidir. Çevresine karşı sürekli sorun oluşturur ve bu onu sosyal iletişimlerde de olumsuz etkiler. Kolay arkadaşlık kuramaz, kolayca iletişim kuramaz.

Günümüzde de bunun gibi sorunlarla sürekli karşılaşılmakta. Çoğu ailenin çocuğu bilgisayar başından kalkmadığı için obez olabiliyor, içe dönük olabiliyor. Bu durum çocuğu ne kadar olumsuz etkiliyorsa aileyi de o kadar olumsuz etkiliyor. Saatlerce bilgisayar başında oturmak çocuğu sadece bu yönlerden olumsuz etkilemiyor. Örneğin çocuk bilgisayarda dolaşırken kendi yaşına uygun içerikli yerlere girmiyor ve bu onu ruhen de olumsuz etkiliyor. Bu durum ise çocuğu sadece fiziksel gelişim problemleriyle değil aynı zamanda ruhsal gelişim problemleriyle de karşılaştırıyor. Günümüzde yapılan araştırmalara bakılırsa bilgisayar, çocuğun fiziksel gelişimini engelliyor. Ruhsal olarak da onu olumsuz etkiliyor. Sürekli bilgisayar başında duran çocuk kitap okumaktan ve ders çalışmaktan hoşlanmıyor ve bu, okul hayatında da onu olumsuz etkiliyor.

İşte bilgisayar, çocukları bu kadar olumsuz etkiliyor ve çocuklar hâlâ bu konularda uyarılmıyor. Bazı çocuklar ise uyarı almasına rağmen bunları dikkate almıyor ve saatlerce bilgisayar başında durmaktan vazgeçmiyor. Bu da onları her yönden olumsuz etkiliyor.

 

İrem ALBAYRAK     8-D


 

                                                GÜNÜMÜZDE SPOR ETKİNLİKLERİ

Günümüzde spora verilen önem ve ilgi gittikçe artmaktadır. Gençlerin de bu konulara ilgili olmasında, belediyelerin ve devletin çeşitli turnuvalar, kampanyalar düzenlemesinin etkisi var. Erkekler genelde basketbol, futbol gibi sporları tercih ediyorlar. Kızlar ise voleybol, badminton (tüylü top) gibilerini…

Gerçekten bu işte profesyonel olmak isteyen kişiler öncelikle küçük bir kulüpte başlayıp daha sonra profesyonel takımların –Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray- alt yapı tesislerine gidip kendilerini geliştirebilirler. Günümüzde de buna birçok örnek verebileceğimiz sporcu vardır: Fenerbahçe’de şu an oynayan Gökhan Gönül, Galatasaray’da oynayan Arda Turan gibi futbolcular oynadıkları takımların altyapılarında bu işe başlamış, daha sonra paf takımı ve sonra da ilk on bire çıkmışlardır. Şimdiyse ikisi de takımları için çok önemli futbolculardır. İlk başta zor gibi görünse de daha sonra sefasını görüyorsunuz. Bu sporlar dışında da birçok spor dalı vardır. Örneğin; dağcılık, yüzme, masa tenisi, tekvando, karate, okçuluk…

Savunma ve saldırı sporları arasında genelde kick-boxa ilgi fazla oluyor. Televizyonların da bu ilgide büyük katkısı var. Gençler televizyondan etkilenerek bu spora başlamak istiyor ama daha sonra hevesleri kaçıp bırakıyorlar. Önce kesin bir karar verip daha sonra uygulamaya koymalıyız. Yoksa yarıda bırakırsak veya kendimiz bir şeyler yaparak sporla uğraşırsak, bu bilinçsiz bir spor olur. Önce kesin bir karar verip daha sonra bu sporu uygun bir kişiden öğrenmeliyiz. Yoksa kendimizi sakatlama olasılığı artar.

Spor ve sosyal etkinlik konusunda belediyemiz çok iyi eğitim vermektedir. Birçok alanda yapılan sporların eğitimi verilmektedir. Ben de bunlardan yüzme ve tekvandoya katılmış biri olarak sizlere tavsiye ederim. Spor sadece bir futbol ve basketboldan ibaret değildir… Kendinizi diğer sporlara yönlendirmelisiniz. Mutlaka hoşunuza gidecek bir spor bulursunuz. Yani özetle, profesyonel bir sporcu olmak istiyorsanız ilk önce en alttan başlayın, daha sonra iyi çalışarak yukarı çıkarsınız. Ama bir hobi olarak ve bilinçli bir spor yapmak istiyorsanız ilk önce yapacağınız spor hakkında bilgi edinin, sonra yapın.

M. Hamza KÜÇÜK

8-C       


KEMAN

Keman, bir müzik aletidir. Telli çalgılar sınıfındadır. Ağaçtan yapılan zarif bir gövdesi, sesi ayarlayan akort kulakçıkları, çeneliği ve dört teli vardır. Bin bir emek ve ustalıkla yapılan bu keman, yayla çalınır. Bu yaya arşe de denir. Arşe, at kılından bazen de misinadan yapılır ve bakımı reçineyle sağlanır.

Keman, viyolin ailesinin en küçüğüdür ve diğerlerine göre sesi daha incedir. Viyola, viyolensel ve kontrabas da bu ailenin diğer üyeleridir.

14. yüzyılda Rönesans Dönemi’nde, İtalya’da ortaya çıkan keman, bu dönemde Avrupa’da yayılmıştır ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Orkestraların vazgeçilmez üyelerinden biri olan keman, duygusal anlatım zenginliği nedeniyle “solo” çalgı olarak da kullanılır.

Dört ana notası olan keman telleri sırasıyla “sol-re-la-mi” olarak gider, Mi en tiz olanıdır. La ve Re yumuşaktır ve sol teli kuvvetli ve duygulandıran bir ses çıkarır.

Türk sanat müziğinde de önemli bir yere sahiptir Keman. Suna Kan, Ayla Erduran, İsmail Aşan, Tuna Ünver Cumhuriyet Dönemi’ndeki keman ustalarımızdan bazılarıdır.

Dünyanın en iyi kemancılarından biri de Farid Farjad’dır. Farid, Fars asıllı bir ABD vatandaşıdır. “Kemanı ağlatan adam” olarak bilinir.

Günümüzde daha çok sayıda gencin kemanla tanışması ve iyi bir keman eğitimi alması için, başta üniversiteler olmak üzere eğitim kurumları, belediyeler, medya kuruluşları ilgili bakanlık ve devlet kurumları, sivil toplum örgütleri bu konuda işbirliği yaparak kurslar açmalı, yarışmalar organize etmeli, ödüllerle ve geniş tanıtımlarla bu etkinlikleri özendirmelidir.

Elbette sadece keman değil; müziğin, sanatın, sporun, edebiyatın çeşitli dallarında bu etkinliklere daha çok önem verildiğinde görülecektir ki daha mutlu ve kendiyle daha barışık bir toplumu oluşturmaya bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Banu KARATAŞ

8-C         


TÜRK MİLLETİNİN TARİHTEKİ ÖNEMİ

Türkler, şu çılgın Türkler… Tarihte her zaman ön plana çıkmış, hayata renk katmış, dünyaya nizam vermiş Türkler... Çağ açıp çağ kapatmış, üç kıtaya hüküm sürmüş, cengâver Türkler... Şöyle bir tarih kitabını elinize alıp baktığınızda eminim ki Türkler en çok göze çarpan millettir.

Türkler altın çağını yaşarken yaptıkları buluşlar şu anda birçok şeyin temelini atmıştır. Mesela Fatih Sultan Mehmet’in bulduğu toplar şu andaki füzelerin temelini atmıştır. Bunun yanında İbn-i Sina’nın yazmış olduğu tıp kitapları günümüzde hâlâ kullanılmaktadır. Mimar Sinan’ın yaptığı olağanüstü eserler mimarlığı çok farklı boyutlara taşımıştır. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu eserler günümüz teknolojisi ile yapılamamaktadır. Oysa Mimar Sinan o günün teknolojisi ile fizik kurallarına aykırı camiler yapmıştır.

Türklerin yaptıkları sadece bununla sınırlı kalmamıştır. Gerek kültürleri ile gerek mutfağıyla gerek hoşgörüsü ile gerek, gerek, gerek… Dünyaya hoşgörü, cesaret, merhamet, savaşçılık gibi kelimeleri öğretmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ile şaha kalkan Türk milleti çalışmalarıyla, kültürü ile cesareti ile bitmek bilmeyen eğlencesi ile dünyaya örnek olmuştur.

Kısacası Türklerin özellikleri anlatmakla bitmez. Türklerin önemi tartışılamayacak kadar büyüktür. Bu, inkâr edilemez.       

Fatih Enes MEMİŞ                                                                                               

8-C           

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz


 TIKLA